راهنماى معتمد شما از 1997

استرالیا

نوع سرمایه گذاری

سرمایه گذاری و کارآفرینی

Investment Type
مبلغ سرمایه گذاری

حداقل 1/5 تا 5 میلیون دلار

میزان سرمایه و گردش مالی کارآفرینی (گردش 500,000 و سرمایه 800,000 دلار استرالیا)

Global Citizenship Investment
سایر هزینه ها (هزینه وکیل ، تمبرهای اداری و . . . )

 حداقل 50,000 دلار

Global Citizenship Cost
نوع برنامه

اقامت دائم و اخذ پاسپورت

Global Citizenship Program
میانگین مدت زمان

10 تا 18 ماه

Global Citizenship Cost

با این پاسپورت به 160 کشور بدون نیاز به ویزا اجازه سفر دارید .

تحصیل ، زندگی و اخذ اقامت استرالیا

شبه قاره استرالیا عضو کشورهای مشترک المنافع (بریتانیا) می باشد.

این کشور با مساحت حدود 7/7 میلیون کیلومتر مربع ششمین کشور دنیا و کوچکترین قاره جهان می باشد از همه طرف محصور به آب های اقیانوس هند – اقیانوس منجمد جنوبی ، اقیانوس آرام ، دریای تاسمان ، دریای کورال ، دریای تیمور و دریای آرافورا است .

استرالیا سرزمینی هموار و بیشتر آن خشک و خالی از سکنه است بلندترین قله آن 2228 متر ارتفاع و پست ترین نقطه آن 15- از سطح دریا می باشد .

طولانی ترین رود این کشور رود دارلینگ با بیش از 2700 کیلومتر و دومین رود آن رود مورای است . پهنای این کشور از شرق تا غرب 3/782 و طول آن شمال به جنوب 3/135 کیلومتر مربع است.

جمعیت این کشور 074/23/435 نفر با تراکم 2/8 نفر در هر کیلومتر مربع است و درآمد سرانه 46400 دلار برای هر نفر است .

پایتخت این کشور کانبرا و بزرگترین شهر آن سیدنی است . یک سوم جمعیت این کشور در ایالت نیوساوت ولز و یک چهارم هم در ایالت ویکتوریا سکونت دارند.

سایر ایالت های این کشور شامل: کوئیزلند، استرالیای جنوبی، تاسمانی، استرالیای غربی، سرزمین شمالی (داروین) و سرزمین پایتخت (کانبرا) هستند.

مذهب مردم این کشور 61/1 مسیحی ، 2/5 درصد بودائی ، 2/2 درصد مسلمان ، 1/3 درصد هندو و حدود 32/9 درصد سایر ادیان و بی دین هستند.

زبان رسمی این کشور انگلیسی با گویش استرالیایی است .

اقتصاد این کشور مبنتی بر کشاورزی و بازرگانی است و پانزدهمین اقتصاد جهان را دارد.

محصولات اصلی آن شامل: نیشکر ، پنبه ، غلات، گوشت است.

مهمترین شرکای تجاری استرالیا : چین، ژاپن، کره جنوبی و امریکا هستند (و عضو کشورهای توسعه یافته جهان قرار دارد).

این کشور دارای معادن فراوانی است .

نوع حکومت آن مشروطه پادشاهی و فرماندار کل توسط ملکه انگلیس انتخاب می گردد که در شهر کانبرا زندگی می کند.

در اول ژانویه 1901 توسط ملکه الیزابت استقلال سیاسی به این کشور اعطاء گردید.

واحد پول آن دلار استرالیا دامنه اینترنتی au و پیش شماره تلفن آن 61+ است .

روشهای اخذ اقامت این کشور به شرح ذیل :

الف) نیروی کار ماهر با داشتن مدرک تخصصی آن رشته، تجربه رسمی و مستندات همان رشته و تسلط کامل به زبان رسمی این کشور

ب) سرمایه گذاری با حداقل سرمایه گذاری 1/5 تا 5 میلیون دلار

ج) کارآفرینی با گردش 500/000 دلار  و دارایی خالص 800/000 دلار  (اموال منقول و غیر منقول)

گروه کادی و همکاران برای روشهای ب و ج آماده مشاوره ، همکاری و ارائه سرویس هستند.

مزایا:

  • استاندارد بالای زندگی
  • ثبات اقتصادی ، اجتماعی و سیاسی
  • سیستم مهاجرتی مبنتی بر ارزشها و اهداف با درآمدهای قابل پیش بینی
  • مستمری / بازنشستگی اجباری 9/25 % قابل پرداخت به کارفرمایان

تحصیل در استرالیا

استراليا در بين كشورهاي انگليسي‌زبان از لحاظ ادامه تحصيلات مقام سوم را دارا مي‌باشد. در سال2001 بيش از 157000 دانشجوي خارجي، استراليا را براي ادامه تحصيلات خويش انتخاب كردند.آموزش و پرورش يكي از صادرات عمده استراليا محسوب مي‌شود و هر ساله دولت استراليا ميلياردها دلار در زمينه توسعه و ارتقاء آموزش و تحقيقات دانشگاههاي استراليا سرمايه‌گذاري مي‌كند.

 

مزاياي تحصيل در استراليا:

تحصيلات در استراليا از كيفيت جهاني و درجه يك برخوردار است.

تحصيلات در استراليا شما را براي كار در بازار جهاني امروز بهتر آماده مي‌سازد.

آب و هوا در استراليا:

ميانگين درجه حرارت در استراليا (به درجه سانتيگراد):

 

شهرهاي عمده زمستان تابستان
آدلائيد، جنوب استراليا 18-7 28-14
بريسبون، كوئينزلند 24-10 29-19
كانبرا 16-0 28-11
داروين، قلمرو شمالي 33-20 33-25
هوبارت، تازمانيا 15-4 22-11
ملبورن، ويكتوريا 17-6 26-13
پرتث، غرب استراليا 20-9 30-17
سيدني، New South Wales 20-8 26-17

در استراليا بيشتر مردم در حاشيه قاره زندگي مي‌كنند كه سرسبزترين مناطق مي‌باشند و كوه‌هاي استراليا و جنگل‌هاي انبوه در آن قرار دارد.

 

آيا استراليا از لحاظ سياسي باثبات است؟

استراليا يك كشور صلح‌جو و آرامي است. اين كشور هيچگاه جنگ داخلي را به خود نديده است يا هيچگاه در آن كودتاي سياسي بوقوع نپيوسته است و هيچوقت وارد جنگي با كشورهاي ديگر نشده است. دولت استراليا هميشه باثبات بوده است. استراليا بخشي از جامعه مشترك‌المنافع انگليس است و ملكه انگليس به عنوان ملكه استراليا نيز شناخته مي‌شود. فرماندار استراليا نماينده ملكه انگليس در استراليا محسوب مي‌شود.

 

سبك زندگي در استراليا:

اقتصاد استراليا بسيار قوي است و از رشد بالائي برخوردار مي‌باشد و در آن تورم و نرخ بهره پائيني وجود دارد. استراليا جمعيت كمي دارد كه در يك سرزمين پهناور زندگي مي‌كنند و از اينرو انباشتگي جمعيت در استراليا خيلي كمتر از كشورهاي ديگر مي‌باشد و حتي در شهرهاي عمده جمعيت كمي زندگي مي‌كنند. در كليه شهرها آب و هواي تميز در دسترس است. استراليا در 11 ناحيه ميراث فرهنگي دارد و حدود 5800 ناحيه جنگلي و آبي حفاظت شده دارد.

 

آيا استراليا براي گردشگران امن است؟

استراليا يك كشور بسيار امني است كه در آن نرخ جرائم بسيار پايين مي‌باشد. استراليا از لحاظ سياسي باثبات بوده و يك جامعه آرامي مي‌باشد. در بيشتر شهرها خيابان‌ها تميز و باز و در شب‌ها بسيار روشن مي‌باشد. دزدي و جرائم ديگر بسيار بندرت اتفاق مي‌افتد و استراليا قانون سختگيرانه مواد مخدر و ضد اسلحه را با شدت اعمال مي‌كند. استراليا عاري از بيماريهائي است كه گردشگران در ساير كشورها به آن دچار مي‌شوند. حتي در مناطق گرمسير استراليا بيماريهائي مانند تب زرد و مالاريا ديده نمي‌شود.

 

آيا مردم استراليا رفتار دوستانه‌اي با اقوام ديگر دارند؟

خيلي از دانشجويان خارجي كه براي تحصيلات به استراليا آمدند از رفتار دوستانه استراليائي‌ها خيلي تعجب كرده بودند. از نقطه نظر استراليائي‌ها گونه‌گوني فرهنگي بخشي از هويت ملي آنها را تشكيل ميدهد. كشور از سهمي كه فرهنگ‌هاي ديگر در پيشرفت آن داشته است بهره زيادي مي‌برد. مردم استرالياي مدرن امروزي از بيش از 140 كشور مختلف مي‌آيند. حدود 23 درصد استراليائي‌ها در ساير كشورها بدنيا آمده‌اند و 25 درصد داراي پدر يا مادر خارجي هستند و 15 درصد به زباني به غير از زبان انگليسي در خانه صحبت مي‌كنند. همه كساني كه در استراليا زندگي مي‌كنند در برابر قانون برابر هستند و طبق قانون زنان حق برابر با مردان دارند.

 

آيا مراكز آموزشي استراليا شهرت جهاني دارند؟

استراليا در بين كشورهاي انگليسي‌زبان از لحاظ ادامه تحصيلات مقام سوم را دارا مي‌باشد. در سال2001 بيش از 157000 دانشجوي خارجي، استراليا را براي ادامه تحصيلات خويش انتخاب كردند.

آموزش و پرورش يكي از صادرات عمده استراليا محسوب مي‌شود و هر ساله دولت استراليا ميلياردها دلار در زمينه توسعه و ارتقاء آموزش و تحقيقات دانشگاههاي استراليا سرمايه‌گذاري مي‌كند. در سال2001 دولت استراليا به تنهائي بيش از 5/8 ميليارد دلار در آموزش عالي سرمايه‌گذاري كرد. پژوهشگران در دانشگاههاي استراليا برنده 6 جايزه نوبل در زمينه بهداشت، پزشكي، شيمي و فيزيك شدند. سيستم آموزش حرفه‌اي در استراليا مدلي براي ساير كشورهاي اقيانوسيه و آسيا تلقي مي‌شود.

كليه مراكز آموزشي و تحصيلي در استراليا از تسهيلات مدرن برخوردار هستند. كتابخانه‌ها در اين مراكز آخرين كتب و مجلات و تجهيزات سمعي و بصري، كاتالوگ‌هاي كامپيوتري را ارائه مي‌دهند و به اينترنت دسترسي دارند. دانشگاههاي بزرگ چندين كتابخانه بزرگ تخصصي دارند. همينطور در اين مراكز اطاق‌هاي مطالعه وجود دارد كه مي‌توانيد در اين اطاق‌ها با دوستان خود به مطالعه دروس بپردازيد و دسترسي آزاد به كامپيوتر در اين اطاق‌ها وجود دارد. بعضي وقتها اين اطاق‌ها بصورت شبانه‌روزي باز هستند. در مراكز آموزشي دانشجويان بصورت فعال در امور تحصيلي خويش شركت دارند و تنها به گوش‌دادن و برداشتن يادداشت اكتفا نمي‌كنند، استادان و مدرسان در اين مراكز بسيار حرفه‌اي بوده و از مهارت بالائي برخوردار مي‌باشند. آنها محيطي را فراهم مي‌كنند كه در آن دانشجويان بتوانند بطور آزادانه سئوالات خود را مطرح كنند و اين استادان به دانشجوياني كه دچار مشكل آموزشي هستند كمك‌هاي بيشتري ارائه مي‌دهند. در اين مراكز دانشجويان استادان خود را با اسم كوچك صدا مي‌زنند و در كل محيطي بسيار صميمي و گرم در دانشگاهها و كالج‌هاي استراليا وجود دارد. پرسنل در مراكز آموزشي استراليا در برخورد با دانشجويان خارجي از تجربه بالائي برخوردار هستند و براي دانشجويان خارجي سيستم‌هاي پشتيباني ويژه‌اي وجود دارد. در بيشتر مراكز آموزشي دفتر دانشجوئي براي دانشجويان خارجي وجود دارد كه در آن به دانشجويان خارجي در رابطه با مهارت در زبان انگليسي كمك مي‌كند و همينطور مي‌توانيد يكي از كاركنان شاغل در اين دفتر كه به زبان شما صحبت مي‌كند را پيدا كنيد. بعضي از مراكز آموزشي در آغاز دوره تحصيلي، دوره‌هاي كوتاه‌مدت رايگان جهت مروري بر زبان انگليسي را برگزار مي‌كنند. ساير مراكز داراي مدارس زبان انگليسي در خود دانشگاهها و كالج‌ها مي‌باشند كه مي‌توانيد در اين مدارس دوره‌هاي تمام‌وقت آموزش زبان انگليسي از 5 تا 40 هفته را با پرداخت شهريه بگذرانيد.

 

شهريه‌ها:

شهريه‌هاي تحصيلي در استراليا قابل رقابت در جهان است كه تحصيلات با كيفيت جهاني را با يك شهريه مناسب و معقول ارائه مي‌كند. تحقيقاتي كه توسط دولت استراليا بعمل آمد نشان داد كه شهريه رشته‌هاي تحصيلي در دانشگاههاي استراليا ارزانتر از انگليس و آمريكا مي‌باشد. براي مثال، دوره كارشناسي (ليسانس) هنر در استراليا بطور ميانگين 11/055 دلار در سال هزينه برميدارد (دلار استراليا) ولي همين دوره در آمريكا بيش از 18000 دلار استراليا هزينه دربر دارد (كه اين رقم در يك دانشگاه خصوصي در آمريكا 44000 دلار هزينه دارد).

در نظام آموزشي استراليا بعضي از رشته‌ها كوتاهتر از رشته‌هاي مشابه در كشورهاي ديگر است. براي مثال، در استراليا بعضي از رشته‌هاي كارشناسي (ليسانس) 3سال طول مي‌كشد ولي همين رشته در آمريكا 4سال طول مي‌كشد كه اين به نوبه خود باعث هزينه‌هاي اضافي در شهريه و هزينه زندگي مي‌گردد.

براي خريد كتب و خدمات دانشجوئي بايد رقمي حدود 200 الي 400 دلار در سال كنار بگذاريد. شهريه خدمات دانشجوئي اجباري است و شامل هزينه‌هائي مانند ورزش، اطاق‌هاي كامپيوتر، فتوكپي،‌ حق مشاوره و غيره مي‌شود.

 

انتخاب مسكن در استراليا:

بيشتر دانشجويان خارجي در استراليا در آپارتمان‌هاي اجاره‌اي زندگي مي‌كنند. شما مي‌توانيد يا در كمپ دانشگاه زندگي كنيد يا در خارج از دانشگاه مسكني را پيدا كنيد. مشاور IDPدر محل سكونت شما مي‌تواند در پيدا كردن مسكن مناسب به شما كمك كند.

در دانشگاهها و بعضي از مدارس حرفه‌اي خوابگاههاي دانشجوئي وجود دارد. مزيت اقامت در خوابگاه اين است كه شما در نزديكي دانشگاه و ساير دانشجويان زندگي مي‌كنيد. شما در اين خوابگاهها از اطاق خواب جداگانه برخورداريد ولي در ساير امكانات مانند حمام، تلويزيون و لباسشوئي با ديگران شريك خواهيد بود. بعضي از خوابگاهها در سالن‌هاي غذاخوري سه نوبت غذا به دانشجويان ارائه ميدهند و در ساير خوابگاهها آشپزخانه مشترك موجود است كه دانشجويان مي‌توانند به پخت و پز بپردازند. همينطور براي دانشجويان دوره كارشناسي ارشد (فوق‌ليسانس) آپارتمان‌هائي رزرو مي‌گردد. اين آپارتمان‌ها عموماً مبله مي‌باشند. دانشجويان خارجي در مدارس معمولاً بصورت شبانه‌روزي اقامت دارند كه اين براي دانشجوياني مناسب است كه خيلي جوان بوده و قادر نمي‌باشند بطور مستقل زندگي كنند. بعضي از خانه‌هاي شبانه‌روزي اطاقي منحصر به خود شما فراهم مي‌كنند و در ساير خانه‌ها شما مجبور هستيد با ديگران شريك باشيد.

 

اقامت در خانه:

دانشجوياني كه علاقه به اقامت با خانواده‌هاي استراليائي دارند مي‌توانند نزد خانواده‌هاي استراليائي زندگي كنند. بعضي از خانواده‌هاي استراليائي ميزبان دانشجويان خارجي مي‌باشند. اين بصورت اجاره اطاق مي‌باشد كه در اينصورت خودتان مسئول غذا و شست‌وشوي البسه خود مي‌باشيد، يا اينكه بصورت اطاق و غذا مي‌باشد كه در اينصورت خانواده ميزبان غذا و بعضي وقت‌ها خدمات شست‌وشوي البسه را فراهم مي‌كنند. اقامت در خانواده معمولاً از طريق دانشگاهها يا كالج‌ها انجام مي‌گيرد تا بدين وسيله اطمينان حاصل شود كه دانشجويان در خانواده‌هائي اقامت مي‌كنند كه مي‌تواند نيازهاي آنها را برآورده سازد. مشاور محلي IDP مي‌تواند در پيدا كردن خانواده مناسب به شما كمك كند.

 

خانه‌ها، آپارتمان‌ها يا سوئيت‌هاي اجاره‌اي:

در استراليا دانشجويان 17 ساله يا بيشتر غالباً يك سوئيت يا خانه‌اي را بصورت اشتراكي اجاره مي‌كنند. در خانه‌هاي اجاره‌اي معمولاً 2 الي 4 دانشجو زندگي مي‌كنند و در اين خانه‌ها اطاق خواب شما جداگانه است ولي در حمام، آشپزخانه و غيره با ديگران شريك هستيد. هزينه اجاره، برق، گاز و تلفن بصورت اشتراكي پرداخت مي‌شود. در اين مورد هم مشاوران ‌IDP مي‌توانند به شما كمك كنند.

 

اقامت در هتل و مهمانخانه‌ها:

استراليا هتل‌ها و مهمانخانه‌هاي مختلفي دارد. اين اماكن اطاق‌هائي را براي اقامت كوتاه‌مدت به شما اجاره مي‌دهند كه بعد از قطعي‌شدن مسكن مناسب از اين اماكن خارج مي شويد.

 

آيا مسكن در استراليا از كيفيت بالائي برخوردار است؟

مسكن اجاره‌اي در استراليا بسيار راحت، تميز و امن است. طبق قانون مالكين اماكن اجاره‌اي بايد مسكن خود را تميز و مرتب نگاه دارند و در آن دسترسي به آب و برق وجود داشته باشد. بيشتر اماكن داراي خطوط تلفن هستند. مالك مسئول پرداخت تعميرات كلي و ضروري است. طبق قانون مالك مي‌بايستي حداقل دو هفته به شما مهلت دهد تا بتوانيد مسكن ديگري را پيدا كنيد و اين در صورتي است كه مالك از شما بخواهد خانه‌اش را ترك كنيد.

 

آيا هزينه‌ زندگي در استراليا قابل تحمل است؟

دانشجويان خارجي بطور متوسط سالانه 11200 دلار كانادا هزينه مي‌كنند. اين هزينه در قياس با هزينه در كشورهاي انگليس و آمريكا بسيار ارزان مي‌باشد. رقم فوق (11200 دلار) شامل هزينه مسكن، غذا، لباس، سوخت، برق، تلفن و ساير هزينه‌هاي زندگي است. شهريه دانشگاه بصورت مجزا محاسبه مي‌گردد.

 

آيا مي‌توانم در حين تحصيل كار هم بكنم؟

دانشجويان خارجي در استراليا مي‌توانند تا 20 ساعت در هفته درحين تحصيل كار هم بكنند و در هنگام تعطيلات مي‌توانند بصورت تمام وقت (40 ساعت در هفته) كار كنند. بعضي از دانشجوياني كه در رشته دكتري تحصيل مي‌كنند مي‌توانند بدون محدوديت زماني كار كنند. جهت اخذ اجازه براي كار بايد تقاضاي خود را به اداره مهاجرت و امور چند فرهنگي استراليا بفرستيد و اينكار را تنها بعد از شروع تحصيلات در دانشگاهها يا كالج مي‌توانيد انجام دهيد. اعضاء خانواده دانشجو نيز مي‌تواند براي 20 ساعت در هفته كار كند.

 

آيا پيدا كردن كار آسان است؟

استراليا نرخ بيكاري پاييني دارد (6/4 درصد) كه از سال1997 بطور پيوسته در حال كاهش است. شما مي‌توانيد از طريق دانشگاه يا مدارس حرفه‌اي كه در آن مشغول تحصيل هستيد يا از طريق روزنامه‌هاي محلي، وب‌سايت يا آژانس‌هاي كاريابي كار مناسب را پيدا كنيد. IDP  به شما توصيه مي‌كند تا بعد از اتمام ترم اول تقاضاي كار نكنيد. چون تا آن زمان بخوبي از برنامه‌هاي تحصيلي خود مطلع شده‌ايد و مي‌دانيد كه چند ساعت مي‌توانيد كار كنيد.

نوع كارهائي كه مي‌توانيد در حين تحصيل به آن بپردازيد شامل: كار در فروشگاه بعنوان كارمند، كمك در آشپزخانه، پيشخدمت در رستوران و غيره است. دانشجويان مدارس حرفه‌اي و دانشگاهي قادر خواهند بود در زمينه تحصيلي خويش كارهاي كوتاه مدت پيدا كنند و اين بويژه در تعطيلات تحصيلي امكان‌پذير است.

 

آيا مي‌توانم از خدمات بهداشتي برخوردار باشم؟

خدمات بهداشتي در استراليا از كيفيت بسيار بالائي برخوردار مي‌باشد كه سيستم دولتي بوده و خدمات بهداشتي را براي كليه مردم مهيا مي‌سازد. بيمه پزشكي دانشجويان خارجي (OSHC)هزينه خدمات بهداشتي شما را پوشش مي‌دهد. OSHC(بيمه پزشكي) براي كليه دانشجويان خارجي كه به استراليا مي‌آيند اجباري است. بيشتر دانشگاههاي بزرگ استراليا امكانات پزشكي را در داخل دانشگاهها فراهم مي‌سازند و بعضي از آنها پزشكان متخصص را در خدمت دارند. مدارس و مراكز آموزشي كوچكتر كاركناني را دارند كه در كمك‌هاي اوليه پزشكي آموزش ديده‌اند. مشاوران IDPمي‌توانند به شما كمك كنند تا بيمه پزشكي OSHCرا بدست بياوريد. OSHCهزينه‌هاي ذيل را پوشش مي‌دهد:

هزينه كامل براي خدمات پزشكي كه در بيمارستان‌هاي دولتي ارائه مي‌شود.

85 درصد هزينه براي خدماتي كه بوسيله يك پزشك ارائه ميگردد ولي اين خدمات در خارج از بيمارستان ارائه گرديده است.

قسمتي از هزينه نسخه‌هاي پزشكي را مي‌پردازد.

كل هزينه‌هاي مربوط به حمل اورژانس توسط آمبولانس.

مراكز آموزشي (شامل دانشگاهها، كالج‌ها و مدارس) كارت عضويت OSHCرا صادر مي‌كنند كه با نشان دادن آن به پزشك مي‌توانيد از مزاياي اين كارت استفاده كنيد. OSHCهمينطور هزينه خدماتي كه در بيمارستان‌هاي خصوصي انجام مي‌گيرد را مي‌پردازد. همسر دانشجو و فرزندان زير 18 سال او نيز شامل بيمه درماني مي‌شوند.

 

غذا در استراليا:

از آنجائيكه استراليا يك جامعه چند فرهنگي است مي‌توان به آساني غذاي ملل مختلف را پيدا كرد. در بيشتر شهرهاي بزرگ و كوچك سوپرهاي مواد غذائي آسيائي و اروپائي را مي‌توانيد پيدا كنيد. همينطور رستورانهاي متعددي در تمام شهرها وجود دارد مانند رستوران چيني، ويتنامي، هندي، تركي و غيره.

 

آيا مي‌توانم در مكان مربوط به مذهبم به عبادت بپردازم؟

بيشتر دانشگاهها و كالج‌ها محل مخصوص براي عبادت دانشجويان دارند كه آنها مي‌توانند در اين مكان‌ها به عبادت بپردازند. در شهرهاي كوچك و بزرگ استراليا مكان‌هائي براي عبادت پيروان مذاهب مختلف وجود دارد مانند: مسلمانان، بودائي‌ها، مسيحيان و غيره.

 

حمل و نقل در استراليا:

شما مي‌توانيد ترتيب لازم را براي آنكه يكي از كاركنان دانشگاه يا كالج از شما در فرودگاه استقبال كند را بدهيد (براي بار اولي كه وارد استراليا مي‌شويد) و او شما را به محل سكونت معين‌شده مي‌برد. دانشجوياني كه نزد خانواده‌هاي استراليائي زندگي مي‌كنند معمولاً ميزبان در فرودگاه از آنها استقبال مي‌نمايد.

وسايل حمل و نقل عمومي در استراليا تميز، قابل اطمينان و ارزان است. براي مسافراني كه هميشه از وسايل عمومي استفاده مي‌كنند تخفيف ويژه در نظر گرفته مي‌شود و براي دانشجويان تمام‌وقت نيز تخفيف‌هاي بيشتري در نظر گرفته مي‌شود. بيشتر كمپ‌هاي دانشگاهي يا كالج‌ها توسط وسايل نقليه عمومي قابل دسترسي مي‌باشند و تنها چند قدمي با ايستگاه اتوبوس يا ايستگاه ترن فاصله دارند. پرسنل دفاتر دانشجويان خارجي نقشه‌ها و جداول زماني حركت ترن‌ها و اتوبوسها را در اختيارتان مي‌گذارد. بعضي از مراكز آموزشي و تحصيلي اتوبوس‌هاي رايگان دارند كه دانشجويان را به نزديكترين ايستگاههاي ترن يا اتوبوس‌هاي خطوط عمومي منتقل مي‌كنند.

 

دوچرخه:

دوچرخه‌سواري يك روش عامه‌پسند براي رفتن به محل كار يا دانشگاه مي‌باشد. شهرهاي استراليا داراي خطوط مخصوص دوچرخه‌ مي‌باشند كه در اين خطوط دوچرخه‌سواران مي‌توانند دوچرخه‌سواري كنند. دانشگاهها يا كالج‌ها محل مخصوصي براي قرار دادن دوچرخه دارند.

 

ماشين:

اگر گواهينامه رانندگي بين‌المللي داشته باشيد و اين گواهينامه معتبر باشد مي‌توانيد با آن در استراليا به رانندگي بپردازيد. اگر بخواهيد مدت زيادي در استراليا بمانيد بايد گواهينامه خود را در داخل استراليا تمديد كنيد. يك ماشين دست دوم با وضعيت مناسب حدود 3000 تا 15000 دلار استراليا قيمت دارد. ماشين نو و دست اول از 15000 دلار به بالا مي‌باشد. ثبت ماشين و بيمه‌نامه شخص ثالث اجباري است و هزينه سالانه آنها حدود 600 تا 700 دلار استراليا است.

 

زندگي اجتماعي در استراليا:

مردم استراليا به خونگرمي و صميمي‌ بودن معروف هستند. از آنجائيكه استراليا يك كشور چند فرهنگي است پيدا كردن دوست از كشورها و فرهنگ‌هاي مختلف آسان است. مراكز آموزشي اقدام به برپائي فعاليت‌هاي مختلف اجتماعي و ايجاد باشگاهها مي‌كنند تا دوستي بين دانشجويان را ارتقاء دهد. اين باشگاهها برمبناي فرهنگ و زبان، موضوعات آكادمي، موزيك و هنر و غيره قرار دارد. شما حتماً نبايد از يك فرهنگ و زبان مشخص باشيد تا بتوانيد در اين باشگاهها شركت كنيد.

در آغاز ترم‌هاي تحصيلي مراكز آموزشي هفته‌اي به نام هفته راهنمائي برپا مي‌كنند كه در آن شما با ساير دانشجويان آشنا مي‌شويد و با محيط آشنا شده و درباره خدمات و فعاليت‌هاي مختلف اطلاعات بيشتري بدست مي‌آوريد. كافه‌ها، بارها، ديسكوتكها، تأتر و سينماهاي مختلفي وجود دارد كه مي‌توانيد از آنها استفاده نماييد. براي ورود به ديسكوتك يا ميخانه سن شما بايد بالاي 18 سال باشد.

مراكز آموزشي داراي مشاوراني است كه مي‌توانند به دانشجوياني كه دچار مشكلات شخصي هستند مانند آنهائيكه دلتنگي براي كشورشان دارند، يا دچار تضادهاي فرهنگي و غيره مي‌باشند، كمك‌هاي زيادي بكنند.

 

مسائل مالي و بانكي:

دفتر دانشجويان خارجي در مراكز آموزشي مي‌توانند به شما كمك كنند تا در بانك‌ها حساب باز كنيد و اينكه چگونه بودجه‌بندي كنيد تا از مشكلات مالي بعدي پرهيز نماييد. همينطور آنها مي‌توانند به شما كمك كنند تا بتوانيد كار پاره‌وقت بدست بياوريد و از درآمد مختصري بهره ببريد تا بتواند مكمل پس‌انداز شما باشد. در بيشتر دانشگاهها و مراكز آموزشي بزرگ شعبات بانك‌ها وجود دارند. خانواده شما مي‌توانند مستقيماً از كشورتان پول به حساب شما در بانك‌هاي استراليا واريز كنند. بعضي از مراكز آموزشي بزرگتر، وام‌هاي ضروري به دانشجويان اعطاء مي‌كنند ولي اينگونه وام‌ها خيلي محدود است و شما بايد اين وام‌ها را همراه با بهره متعلق به آن بازپرداخت نماييد.

آشنائي با دانشگاهها و مراكز حرفه‌اي در استراليا

 

دانشگاه آدلائيد (The University of Adelaide)

دانشگاه آدلائيد يكي از قديمي‌ترين و معروفترين دانشگاههاي استراليا است كه در سال1874 تأسيس گرديد و عضو گروه 8 است كه شامل دانشگاههاي پژوهشي استراليا مي‌باشد. شهر آدلائيد يك شهر امن است كه مردمي خونگرم و صميمي دارد. جمعيت اين شهر 1 ميليون نفر است. هزينه زندگي در اين شهر در مقايسه با شهرهاي بزرگتر استراليا كمتر مي‌باشد. در اين دانشگاه 16000 دانشجو مشغول تحصيل هستند كه از آن تعداد 1800 نفر دانشجوي خارجي مي‌باشند.

 

دانشكده‌ها و مدارس:

رشته‌هاي عمومي تحصيلي عبارتند از: كشاورزي و علوم طبيعي، معماري و طراحي شهر، بازرگاني و مديريت، دندانپزشكي، اقتصاد، فاينانس، مهندسي، مديريت محيط زيست، فن‌آوري غذا، علوم انساني و علوم اجتماعي، حقوق، رياضيات و كامپيوتر، پزشكي، علوم و موزيك و بيوتكنولوژي.

دانشگاه آدلائيد داراي سه مركز پژوهشي تخصصي و 12 سازمان تعاوني پژوهشي مي‌باشد. مراكز تخصصي پيشرفته‌اي در زمينه علوم، فن‌آوري ، محيط زيست، تجارت، علوم اجتماعي، پزشكي و دندانپزشكي دارد.

معروفيت دانشگاه آدلائيد بويژه در زمينه تحقيقات در كارشناسي ارشد (فوق‌ليسانس) در زمينه بيولوژي مولكولي و بيوتكنولوژي، فن‌آوري اطلاعات و مهندسي ارتباطات و مديريت منابع طبيعي و محيط زيست زبانزد خاص و عام است.

شهريه: لطفاً به وب‌سايت دانشگاه مراجعه كنيد: www.international.adelaide.edu.au

مسكن: 5 مجموعه مسكوني در نزديكي دانشگاه وجود دارد. از طريق دانشگاه مي‌توانيد انواع ديگر مسكن را انتخاب كنيد.

 

خدمات دانشجوئي:

اين خدمات شامل: خدمات پزشكي، مشاوره‌اي، مالي،‌ مشاوران آموزشي، مراكز نگهداري كودكان، مدرسان زبان و مهارت‌هاي تحصيلي، كافه‌تريا كه در آن غذاهاي بين‌المللي سرو مي‌شود و 60 انجمن و باشگاه دانشجوئي و يك ورزشگاه بزرگ.

 

امكانات و تسهيلات:

فن‌آوري پيشرفته

آزمايشگاههاي مجهز

اطلبو درس مجهز به كامپيوتر و شبكه‌هاي بين‌المللي

مدرسان و استادان با تجربه

كتابخانه مجهز با بيش از 2 ميليون جلد كتاب و متصل به اينترنت و بانك‌هاي اطلاعاتي

 

حمل و نقل عمومي:

دانشگاه در ناحيه تجاري شهر واقع شده است. بيشتر ايستگاهها در نزديكي دانشگاه قرار دارد و دسترسي به مراكز مهم بسيار آسان است. سرويس اتوبوسراني رايگان شما را به مراكزي مانند بيمارستان‌ها، مدارس و مراكز خريد و غيره مي‌برد.

 

دوره پيش دانشگاهي:

دوره مباني (پيش دانشگاهي) در اين دانشگاه برگزار مي‌گردد. همينطور دوره آموزش زبان انگليسي پيش‌دانشگاهي نيز ارائه مي‌گردد.

آدرس وب‌سايت دانشگاه: www.international.adelaide.edu.au

 

انستيتو مطالعات دانشگاهي استراليا (AIUS):

اين انستيتو (AIUS) در سال1987 تأسيس گرديد و در Joondalup حدود 25 كيلومتري مركز شهر پرتث قرار دارد. Joondalup داراي مراكز بزرگ خريد، سينماهاي متعدد، رستوران‌ها، يك مركز بهداشتي و يك مجموعه ورزشي 35 ميليون دلاري است. در اين انستيتو 900 دانشجو مشغول تحصيل هستند كه از اين تعداد 350 نفر دانشجوي خارجي هستند.

 

مدارس و دانشكده‌ها:

AIUS وابسته به دانشگاه صنعتي Curtin است . رشته‌هاي تحصيلي عبارتند از: تجارت، علوم، داروشناسي، طراحي، ارتباطات جمعي و مديريت بازرگاني. AIUS در ارتباط با كالج موناش و دانشگاه موناش است و برنامه‌هاي تحصيلي موناش را در پرتث ارائه مي‌دهد كه رشته‌هاي تحصيلي عبارتند از: بازرگاني و فن‌آوري اطلاعات.

شهريه:

در سال2002 شهريه براي رشته‌هاي ليسانس و بالاتر، از 7800 تا 14800 دلار در سال متغير بود (دلار استراليا). ديپلم‌هاي سطح دانشگاهي بين 11000 و 13800 دلار استراليا در سال متغير بود. دوره‌هاي پيش‌دانشگاهي براي گواهي  IV از 6720 تا 14000 دلار استراليا متغير بود.

 

مسكن:

AIUS مي‌تواند به دانشجويان كمك كند تا بتوانند مسكن مناسب پيدا كنند. در حال حاضر اين انستيتو فاقد خوابگاه است.

 

خدمات دانشجوئي:

كليه دانشجويان به خدمات پشتيباني مانند مشاوره. كتابخانه، كامپيوتر و اطاق‌هاي مطالعه دسترسي دارند. همينطور مركز پذيرش وجود دارد كه به دانشجويان خارجي در امر كارهاي مهاجرتي و ويزا كمك مي‌كند.

 

امكانات و تسهيلات:

كتابخانه مجهز و كتابفروشي داخل دانشگاه

لابراتوارهاي مجهز كامپيوتر

دسترسي رايگان به اينترنت و داشتن  E-mail شخصي

كافه‌تريا، زمين‌هاي بسكتبال و تنيس

مجموعه‌هاي تفريحي مانند ژيمناستيك و تنيس روي ميز

 

حمل و نقل عمومي:

AIUS از طريق پياده 5 دقيقه فاصله با ايستگاه ترن  Joondalup دارد و از طريق قطار تنها 20 دقيقه با شهر پرتث فاصله دارد. قطارهاي برقي شما را از مركز شهر به محل دانشگاه مي‌برد.

آدرس وب‌سايت:    www.aius.edu.au  يا  www.aigm.com.u

 

باكس هيل ـ انستيتو بين‌المللي TAFE<(Box Hill Institute of TAFE)

:

اين انستيتو در سال1924 تأسيس گرديد و در آن بيش از 31 هزار دانشجو مشغول تحصيل مي‌باشند كه از اين تعداد 960 دانشجوي خارجي در اين انستيتو حضور دارند. اين انستيتو يكي از بزرگترين پلي‌تكنيك‌هاي دولتي در استراليا است و در ويكتوريا واقع شده است و در چهار كمپ در اطراف باكس‌هيل (كه يك شهرك عمده ملبورن است) قرار گرفته است. باكس‌هيل در 18 كيلومتري شرق شهر ملبورن قرار دارد.

 

دانشكده‌ها و مدارس:

رشته‌هاي تحصيلي عبارتند از: بازرگاني، هنرهاي آفرينش، مد و طراحي، الكترونيك، فن‌آوري اطلاعات و ارتباطات، مهندسي و ساختمان، علوم، بهداشت و جامعه‌شناسي، مهمانداري و جهانگردي و دوره فشرده زبان انگليسي براي دانشجويان خارجي.

 

شهريه:

براي سال 2002، شهريه براي رشته‌هاي رسمي از 4100 دلار (6 ماه) تا 8200 دلار (يك سال تحصيلي) متغير بود (دلار استراليا). شهريه براي آموزش زبان انگليسي حدود 250 دلار استراليا در هفته است (از اول جولاي 2002 به اجرا درمي‌آيد).

 

مسكن:

يافتن مسكن مناسب براي دانشجويان خارجي بصورت رايگان انجام مي‌گيرد. انواع مسكن وجود دارد كه عبارتند از: اقامت با خانواده استراليائي، مهمانخانه‌، خانه‌هاي دانشجوئي يا آپارتمان.

 

خدمات دانشجوئي:

خدمات رايگان ترانسفر از فرودگاه

خدمات رايگان پيدا كردن مسكن مناسب

مشاوره روانپزشكي رايگان براي حل مشكلات شخصي و خصوصي دانشجو

كمك‌هاي زبان انگليسي به دانشجويان خارجي و همينطور برگزاري كلاس‌هاي ويژه در رشته‌هاي خاص مانند رياضيات، كامپيوتر و غيره

كمك به پر كردن فرم تقاضا و پذيرش

تسهيلات ويزا (شامل تجديد ويزا)

فعاليت‌هاي تفريحي مانند برنامه‌هاي دوستي.

 

امكانات و تسهيلات:

كتابخانه‌هاي مجهز در هر يك از كمپ‌ها كه در آنها كتاب، مجلات، ويدئو، روزنامه و غيره موجود است.

دسترسي به اينترنت و E-mail

مجموعه ورزشي مجهز

 

حمل و نقل عمومي:

باكس‌هيل بوسيله قطار كمتر از 25 دقيقه با شهر ملبورن فاصله دارد. ايستگاه اتوبوس و قطار باكس‌هيل 5دقيقه بصورت پياده با چهار كمپ اين دانشگاه فاصله دارد.

ارتباط با ساير دانشگاهها:

انستيتو باكس‌هيل ارتباط نزديكي با تعدادي از دانشگاهها دارد مانند: دانشگاه ملبورن، دانشگاه Deakin و دانشگاه مركزي كوئينزلند.

آدرس وب‌سايت: www.bhtafe.edu.au

 

دانشگاه صنعتي

Curtin

اين دانشگاه در سال1967 تأسيس گرديد و در آن 31 هزار دانشجو مشغول تحصيل است كه از اين تعداد 10 هزار دانشجو خارجي مي‌‌باشند. كمپ اصلي در پرتث پايتخت استرالياي غربي واقع شده است. پرتث يكي از نزديكترين شهرها به آسيا تلقي مي‌شود و يك شهر مدرن و تميزي مي‌باشد كه هزينه زندگي در آن ارزان است.

 

مدارس و دانشكده‌ها:

مدرسه بازرگاني، بخش علوم و مهندسي، بخش علوم بهداشتي، بخش علوم انساني، مدرسه زبان‌ها و آموزش بين‌المللي، بخش محيط زيست و منابع، انستيتو كشاورزي Muresk، مدرسه معادن غرب استراليا، كالج بين‌المللي Curtin.

 

شهريه‌:

براي 2003، شهريه سالانه براي دوره كارشناسي و كارشناسي ارشد از 11000 تا 20500 دلار استراليا متغير است.

 

مسكن:

دانشگاه Curtin داراي خوابگاه‌هائي است كه ميزبان 1153 دانشجو مي‌باشد. 7 مجتمع مسكوني و دو خوابگاه از جمله تسهيلات براي مسكن دانشجويان است. كليه آپارتمان‌ها و خانه‌ها مدرن و تميز مي‌باشند و در محيط‌هاي امن و دلچسب قرار دارند.

 

خدمات دانشجوئي:

خدمات قبل از خروج

ترانسفر از فرودگاه

برنامه‌هاي آمادگي علمي

راهنمائيهاي شغلي

خدمات بهداشتي

برنامه‌هاي راهنمائي

مشاوره دانشجوئي

تبادلات تحصيلي

برنامه‌هاي مربوط به مهارت‌هاي تحصيلي

 

امكانات و تسهيلات:

مركز پزشكي

داروخانه

چشم‌ پزشكي

خدمات روانپزشكي

عبادتگاههاي مخصوص براي مسلمانان

فروشگاههاي مواد غذائي

مركز پرورش اندام

آژانس مسافرتي

كتابفروشي

فروشگاه كامپيوتر

فروشگاه ورزشي

سلماني

مركز نگهداري كودكان

 

حمل و نقل عمومي:

دانشگاه Curtin اطلاعات جامعي درباره حمل و نقل عمومي و جداول زمان حركت اتوبو‌س‌ها، قطارها و كشتي‌ها را ارائه مي‌دهد. دانشجويان تمام‌وقت مي‌توانند از تخفيف‌هاي ويژه براي وسايل نقليه عمومي استفاده كنند.

 

ارتباطات با ساير دانشگاهها:

Curtin روابط طولاني مدت با بيش از 30 انستيتو در اقيانوسيه و آسيا دارد و در كشورهاي سنگاپور، مالزي، اندونزي و هنگ‌كنگ دوره‌هاي دانشگاهي برگزار مي‌كند.

آدرس وب‌سايت دانشگاه صنعتي Curtin: www.international.curtin.edu.au

 

دانشگاه ديكين(Deakin University)

اين دانشگاه در سال1974 تأسيس گرديد و در آن 70/000 دانشجو مشغول تحصيل هستند كه از اين تعداد 3000 دانشجوي خارجي وجود دارد. اين دانشگاه در ويكتوريا واقع شده است و داراي 5 كمپ مي‌باشد: دو كمپ در ملبورن، دو كمپ در Geelong و يك كمپ در Warrnambool.

 

دانشكده‌ها و مدارس:

دانشكده‌هاي هنر، آموزش و پرورش، علوم رفتاري و بهداشتي،‌ بازرگاني، حقوق و دانشكده‌هاي علوم و فن‌آوري اقدام به ارائه رشته‌هائي در زمينه‌هاي ذيل مي‌كند:

حسابداري، معماري، ساختمان، زيست‌‌شناسي و شيمي، بيوتكنولوژي، بازرگاني، كامپيوتر و نرم‌افزار، آموزش و پرورش، مهندسي (محيط زيست توليد و غيره)، مديريت محيط زيست، فاينانس، تجارت بين‌المللي، حقوق، مديريت، بازاريابي، رسانه‌هاي عمومي، پرستاري، تغذيه و بهداشت عمومي، روابط عمومي، روانشناسي، تحصيلات ويژه و هنرهاي تجسمي و TESOL.

 

شهريه:

شهريه سالانه رشته‌ها از 12000 دلار تا 19500 دلار استراليا براي رشته‌هاي كارشناسي متغير است و براي رشته‌هاي كارشناسي ارشد از 12000 تا 19000 دلار استراليا متغير مي‌باشد.

 

مسكن:

دانشجويان در كمپ‌هائي واقع در Geelong، ملبورن و  Warrnambool در اطاق‌هاي تكنفره و كاملاً مبله اسكان مي‌گزينند كه دسترسي به تلفن و كامپيوتر براي آنها ميسر است و حمام، آشپزخانه و ساير امكانات را بصورت اشتراكي استفاده مي‌كنند.

 

خدمات دانشجوئي:

ترانسفر فرودگاهي

برنامه‌هاي پذيرش و راهنمائي

آموزش زبان انگليسي

كمك‌هاي تحصيلي

مشاوره حقوقي و مالي

مشاوره شغلي

مشاوره روانپزشكي و خدمات درماني

 

امكانات و تسهيلات:

دسترسي شبانه‌روزي به كامپيوتر

آزمايشگاههاي مجهز

استوديوها

كارگاهها و كتابخانه‌ها

باشگاههاي متعدد دانشجوئي

 

حمل و نقل عمومي:

هر يك از كمپ‌ها دسترسي آساني به وسايل نقليه عمومي دارند.

 

ارتباطات با ساير دانشگاهها:

اين دانشگاه ارتباط قوي و خوبي با شركت‌هاي خارجي درباره كارآموزي و كارورزي دارد.

آدرس وب‌‌سايت دانشگاه Deakin:www.deakin.edu.au/international

 

دانشگاه-Flinders

اين دانشگاه در سال1966 تأسيس گرديد و در آن 14000 دانشجو مشغول تحصيل هستند كه از اين ميان 1400 نفر دانشجوي خارجي هستند. اين دانشگاه در يك محوطه 180 هكتاري قرار دارد و داراي يك كمپ است كه تنها 10 كيلومتر از مركز شهر آدلائيد كه يكي از زيباترين شهرهاي استراليا است فاصله دارد. اين دانشگاه يك دانشگاه مدرن و پيشرفته است كه از معروفيت جهاني در آموزش و تحقيقات برخوردار است.

 

مدارس و دانشكده‌ها:

اين دانشگاه داراي چهار دانشكده است كه بيش از 200 رشته تحصيلي را ارائه مي‌دهد. كليه رشته‌ها در اواخر فوريه آغاز مي‌شود و بعضي از رشته‌هاي كارشناسي در ماه جولاي آغاز مي‌شود. تقريباً كليه رشته‌هاي كارشناسي ارشد براي ماه جولاي دانشجو مي‌پذيرند.

 

رشته‌هاي تحصيلي:

هنر

فاينانس و بانكداري

مهندسي Biomedical

بيوتكنولوژي

اقتصاد ـ بازرگاني

تجارت

حسابداري

علوم كامپيوتر ـ IT

مهندسي كامپيوتر

هنرهاي آفرينشي

جهانگردي

شيمي

پرستاري

بهداشت

روانشناسي

پزشكي

علوم و ساير رشته‌ها.

 

شهريه:

شهريه سالانه براي بيشتر دوره‌هاي كارشناسي از 10000 تا 16000 دلار استراليا متغير است (بجز پزشكي). شهريه سالانه براي بيشتر دوره‌هاي كارشناسي ارشد از 11800 تا 16000 دلار استراليا متغير است.

 

مسكن:

اين دانشگاه ميزبان 400 دانشجو در كمپ‌هاي مدرن و جذاب خويش مي‌باشد. مسكن عبارت است از: خوابگاه دانشگاه (در آن غذا سرو مي‌شود) يا خانه‌هاي مستقل شهري. بعلاوه اينها، سوئيت‌هاي مبله در خارج از كمپ وجود دارد.

 

خدمات دانشجوئي:

ترانسفر فرودگاهي

برنامه‌هاي راهنمائي

كمك به پيدا كردن مسكن مناسب

خدمات بهداشتي و مشاوره‌اي

مراكز مطالعه

مشاوره شغلي

 

امكانات و تسهيلات:

چهار كتابخانه مجهز با بيش از 1/5 ميليون جلد كتاب بعلاوه منابع كامپيوتري.

دسترسي كليه دانشجويان به اينترنت و E-mail، واژه‌پردازي و بانك اطلاعاتي و غيره

باشگاههاي غير ورزشي

باشگاههاي متعدد ورزشي

بانك، مغازه و اداره پست در دانشگاه

مراكز عبادتگاهي شامل محل مخصوص عبادت براي مسلمانان

 

حمل و نقل عمومي:

خط مستقيم اتوبوس از مركز شهر به دانشگاه Flinders مرتبط مي‌باشد كه 30-25 دقيقه با دانشگاه فاصله دارد و فاصله دانشگاه با مركز خريد Marion حدود 10 دقيقه است.

آدرس وب‌سايت دانشگاه: www.flinders.edu.au

 

دانشگاه گريفيث(Griffith University)

اين دانشگاه در سال1971 تأسيس گرديد و 27000 دانشجو در آن مشغول تحصيل هستند كه از اين ميان 4000 دانشجو خارجي مي‌باشند. كمپ اصلي دانشگاه در فاصله 12 كيلومتري مركز شهر Brisbaneدر Nathan قرار دارد. اين دانشگاه داراي 5 كمپ ديگر است كه عبارتند از: Mt Gravatt، Logan، Gold Coast، Queensland و قديمي‌ترين انستيتو هنري كشور به نام كالج هنرهاي كوئينزلند.

 

دانشكده‌ها و مدارس:

رشته‌هاي تحصيلي عبارتند از: بازرگاني و جهانگردي، هنرهاي آفرينشي و نمايشي، آموزش و پرورش، مهندسي، محيط زيست، بهداشت و تفريحات سالم، علوم انساني و علوم اجتماعي، فن‌آوري اطلاعات، حقوق، جرم‌شناسي و علوم.

 

شهريه:

شهريه سالانه براي رشته‌هاي كارشناسي از 11000 تا 15000 دلار استراليا متغير است و شهريه سالانه براي رشته‌هاي كارشناسي ارشد از 6200 تا 16800 دلار استراليا متغير مي‌باشد.

 

مسكن:

امكانات خوابگاهي در كمپ‌هاي Nathanو  Mt Gravatt وجود دارد. مجتمع‌هاي مسكوني امكانات خوابگاهي راحتي براي 950 دانشجو فراهم مي‌سازد.

 

خدمات دانشجوئي:

آموزش زبان انگليسي

كمك‌هاي تحصيلي

ترانسفر فرودگاهي

 

امكانات و تسهيلات:

پشتيباني تحصيلي

مشاوره در امور مذهبي

خدمات پزشكي

خدمات مخصوص براي معلولين

مشاوره روانپزشكي

خدمات حقوقي

خدمات مخصوص مراقبت از كودكان

بيش از 80 باشگاه و انجمن اجتماعي

نگهباني در كمپ‌ها

 

حمل و نقل عمومي:

كليه كمپ‌هاي دانشگاه دسترسي آساني به وسايل نقليه عمومي دارد و براي دانشجويان تخفيف‌هاي دانشجوئي وجود دارد. فاصله كمپ‌هاي Nathan و  Gravatt از شهر بوسيله اتوبوسهاي سريع‌السير فقط 15 دقيقه است. يك پياده‌روي 5 دقيقه‌اي از مركز Brisbane شما را به كالج هنر كوئينزلند و كونسروارتيوم كوئينزلند مي‌رساند. بيش از 50 اتوبوس در روز به كمپ Logan رفت و آمد مي‌كند. فاصله كمپ Gold Coastتا Southportبا ماشين تنها 10 دقيقه است.

آدرس وب‌سايت دانشگاه:  www.gu.edu.au

دانشگاه

LATROBE

اين دانشگاه در سال1964 تأسيس گرديد و در آن 22000 دانشجو مشغول تحصيل هستند كه از اين ميان 2000 دانشجو خارجي مي‌باشند. كمپ‌هاي اين دانشگاه در داخل محدوده ايالت ويكتوريا قرار دارند كه سواحل جذاب و زيبائي را ارائه مي‌دهد. كمپ اصلي دانشگاه ملبورن است كه با مركز تجاري شهر 14 كيلومتر فاصله دارد. اين دانشگاه در يك مجموعه 500 هكتاري سرسبز قرار گرفته است.

 

رشته‌ها و شهريه:

 

حدود شهريه دوره كارشناسي (ليسانس):

علوم انساني و علوم اجتماعي 12000 تا 13750 دلار استراليا
آموزش و پرورش و تجارت
علوم يا علوم بهداشتي و مهندسي 10500 تا 20000 دلار استراليا

حدود شهريه دوره كارشناسي ارشد (فوق‌ليسانس) (پژوهشي و كار عملي):

علوم انساني و علوم اجتماعي 11000 تا 13000 دلار استراليا
تجارت 12000 تا 24000 دلار استراليا
آموزش و پرورش 6500 تا 13000 دلار استراليا
علوم و مهندسي 7000 تا 17500 دلار استراليا
بهداشت 12000 تا 20000 دلار استراليا

 

 

مسكن:

خوابگاههاي داخل دانشگاه كه شامل آپارتمان در كمپ ملبورن، Bendigoو Albury/wodonga مي‌باشد. همينطور خدمات دانشجوئي براي پيدا كردن مسكن مناسب در خارج از دانشگاه وجود دارد.

 

حمل و نقل عمومي:

خطوط اتوبوسراني و قطار به دانشگاه رفت و آمد دارند و براي رفت و آمد در داخل كمپ ملبورن يك اتوبوس شاتل رايگان موجود است.

 

خدمات دانشجوئي:

ارائه اطلاعات پيش از خروج از كشور مبدأ

ترانسپورت رايگان از فرودگاه ملبورن و بردن دانشجو به محل سكونت

كمك به اخذ ويزا، بيمه درماني و پيدا كردن مسكن مناسب

مشاوره به دانشجويان خارجي

مشاوره تحصيلي و شغلي

 

امكانات و تسهيلات:

چشم‌پزشكي

بانك

اداره پست

داروخانه

سينما و تأتر

رستوران و مركز مراقبت از كودكان

استخر شناي سربسته

سالن‌هاي ورزشي

زمين‌هاي تنيس و بدمينتون

 

رشته‌هاي ويژه:

اين دانشگاه اقدام به ارائه رشته‌هاي تخصصي فن‌آوري اطلاعات (MIT)و تخصصي مديريت بازرگاني (MBA)كرده است و اين براي فارغ‌التحصيلان از هر رشته علمي مي‌باشد و مي‌توان بدون داشتن تجربه كاري تقاضاي پذيرش كرد.

وب‌سايت دانشگاه: www.latrobe.edu.au/international

 

دانشگاه

MACQUARIE

اين دانشگاه در سال1967 تأسيس گرديد و در حاشيه شمال رايد  (Ryde) قرار دارد. فاصله اين دانشگاه تا مركز شهر سيدني 30 دقيقه است. اين دانشگاه بر روي زميني به مساحت 135 هكتار بنا شده است كه شامل پارك منبت‌كاري، زمين گلف، دو هتل و موزه‌هاي متعدد مي‌باشد. در اين دانشگاه بالغ بر 24000 دانشجو مشغول تحصيل هستند كه از اين ميان 4000 نفر دانشجوي خارجي هستند.

 

مدارس و دانشكده‌ها:

رشته‌هاي تحصيلي در دانشگاه MACQUARIE عبارتند از: مديريت بازرگاني، اقتصاد و فاينانس، علوم انساني، حقوق، جامعه‌شناسي، فرهنگ، فلسفه و رسانه، علوم زندگي و محيط زيست، روانشناسي و زبان‌شناسي، كامپيوتر و اطلاع‌رساني و آموزش و پرورش.

در كمپ اين دانشگاه يك پارك به نام پارك پژوهشي وجود دارد كه خيلي معروف است و همينطور 9مركز ملي تحقيقاتي، 16 مركز تحقيقاتي دانشگاهي و انستيتو پژوهشي نيز در اين كمپ وجود دارد.

 

شهريه:

شهريه سالانه رشته كارشناسي (ليسانس) براي سال تحصيلي2002 از 12800 دلار استراليا تا 17500 دلار (استراليا) متغير است و براي رشته كارشناسي ارشد از 13000 تا 20000 دلار استراليا مي‌باشد.

 

مسكن:

در داخل و اطراف دانشگاه بيش از 400 اطاق جهت مسكن دانشجويان فراهم مي‌باشد كه شامل 75 خانة 5تخته مي‌باشد كه كاملاً مجهز هستند. همينطور ساير آپارتمان‌هاي مجهز در نزديكي دانشگاه وجود دارد كه براي اسكان دانشجويان مناسب است. دفتر مسكن دانشگاه براي پيدا كردن مسكن مناسب به دانشجويان كمك خواهد كرد.

 

خدمات دانشجوئي:

استقبال از دانشجو در فرودگاه

كمك به تكميل درخواست‌ها و فرآيند ثبت‌نام در دانشگاه

كمك به پيدا كردن مسكن مناسب

برنامه‌هاي ويژه آشنائي با دانشگاه

برپائي مراسم اجتماعي

مشاوره مستمر

 

امكانات و تسهيلات:

كتابخانه

خدمات 24 ساعته كامپيوتر

اتحاديه دانشجوئي

كافه‌تريا

انجمن‌هاي ورزشي

مشاوره دانشجوئي

خدمات بهداشتي و مشاوره‌اي

خدمات مربوط به نگاهداري كودكان

محل مخصوص عبادت براي مسلمانان

 

حمل و نقل عمومي:

سرويس اتوبوس بصورت مرتب از دانشگاه به نواحي مختلف شهر در رفت و آمد است. با اتوبوس مي‌توان در مدت 10 دقيقه به ايستگاه قطار رسيد.

 

ساير اطلاعات:

رشته‌هاي مباني از طريق دانشكده تكنولوژي و تجارت ارائه مي‌شود كه در كمپ دانشگاه قرار دارد. اين دانشگاه بعضي از رشته‌ها را نيز در توكيو، هنگ‌كنگ و سنگاپور برگزار مي‌كند.

وب‌سايت دانشگاه: www.mq.edu.au/international/

 

دانشگاه موناش

(MONASH):

اين دانشگاه در سال1961 تأسيس گرديد و بزرگترين كمپ آن كلايتون (Clayton)نام دارد كه حدوداً 19كيلومتر تا مركز شهر ملبورن فاصله دارد. كمپ‌هاي اين دانشگاه در  Berwick ، Caulfield، كلايتون، Gippsland، Parkvilleو Peninsulaدر ويكتوريا (استراليا) واقع شده‌اند.

اين كمپ‌ها داراي تسهيلات و امكانات متعدد هستند و حدود 45654 دانشجو مشغول تحصيل هستند كه از اين ميان 10866 نفر دانشجوي خارجي مي‌باشند.

 

مدارس و دانشكده‌ها

اين دانشگاه بيش از 6000 عنوان درسي ارائه مي‌دهد كه اين دروس را مي‌توان از ميان 330 رشته و 10 دانشكده انتخاب كرد. دانشكده‌ها عبارتند از: دانشكده هنر و طراحي، اقتصاد و تجارت، آموزش و پرورش، مهندسي، حقوق، پزشكي، پرستاري و بهداشت، علوم، فن‌آوري اطلاعات و داروشناسي.

 

شهريه

براي سال تحصيلي2003 شهريه سالانه اين دانشگاه از 13100 تا 29100 دلار استراليا متغير است.

 

مسكن

دانشگاه موناش داراي خوابگاه در كمپ كلايتون و Gippslandاست و در اطراف كمپ‌هاي دانشگاه اطاق‌ها و آپارتمان‌هاي اجاره‌اي نيز وجود دارد. خوابگاهها داراي يك اطاق يك‌تخته است كه فرش شده است و مبله مي‌باشد و به سيستم گرمايش مجهز مي‌باشند و حمام بصورت اشتراكي مورد استفاده قرار مي‌گيرد. هر كدام از اين خوابگاهها داراي اطاق‌هاي عمومي براي مطالعه، سالن غذاخوري، امكانات شستشوي لباس، تلويزيون رنگي، ويدئو، آزمايشگاههاي كامپيوتر و غيره مي‌باشد. كمپ caulfieldمسكن از نوع هتل، اطاق‌ها، خانه‌ها و آپارتمان براي اجاره در دسترس دانشجويان قرار ميدهد.

 

خدمات دانشجوئي

استقبال از دانشجو در فرودگاه و انتقال دانشجو به دانشگاه

كمك به پيدا كردن مسكن مناسب براي دانشجويان و برنامه‌هاي وسيع جهت آشنائي دانشجو با دانشگاه و محيط اطراف

خدمات شغلي و استخدامي

ارائه مشاوره راجع به فرصت‌هاي استخدامي

برگزاري سمينارها و كارگاهها جهت آشنائي دانشجويان با شغل آينده خويش

 

امكانات و تسهيلات

دسترسي رايگان به پست الكترونيكي و اينترنت از طريق 120 مركز كامپيوتر

خدمات پزشكي و بهداشتي در كمپ‌ها

محل‌هاي مناسب براي عبادت دانشجويان

امكانات تفريحي متعدد شامل: سينما در كلايتون، مركز ورزشي شامل ژيمناستيك، فيزيوتراپي و ماساژ، زمين‌هاي تنيس و اسكواش، زمين واليبال ساحلي، مركز تنيس روي ميز

داشتن بيش از 180 باشگاه و انجمن كه در آن دانشجويان مي‌توانند دوستان جديدي پيدا كنند.

 

حمل و نقل عمومي

خطوط حمل و نقل عمومي در كليه كمپ‌ها وجود دارد كه شامل اتوبوس، قطار و غيره مي‌گردد.

وب‌سايت: www.monash.edu.au/travelguide

 

ساير اطلاعات

موناش با بيش از 100 مركز آموزش عالي خارجي ارتباط دارد و خدمات تبادل دانشجو را ارائه مي‌دهد.

وب سايت دانشگاه:  www.monash.edu.au/intoff

 

دانشگاه تكنولوژي

Swinburne

اين دانشگاه در سال1908 تأسيس گرديد. كمپ‌ اصلي اين دانشگاه در قلب Hawthornقرار دارد كه در 7كيلومتري جنوب شرقي ملبورن قرار گرفته است. اين كمپ نزديك رستوران‌ها، مغازه‌ها و كافه‌ها قرار دارد. در اين كمپ يك كتابخانه بزرگ و مجهز، كتابفروشي و مركز ورزشي نيز قرار دارد. بيشتر مراكز تحقيقاتي اين دانشگاه و مركز آموزش زبان انگليسي در Hawthornواقع شده‌اند. در اين دانشگاه 45000 دانشجو مشغول تحصيل هستند كه از اين ميان 3000 نفر آنان دانشجويان خارجي مي‌باشند. اين دانشگاه 6 كمپ دارد كه عبارتند از: Wantrine، Lilydale، Croydon، Prahran، Hawthornو Healesville.

 

مدارس و دانشكده‌ها

رشته‌هاي تحصيلي كه اين دانشگاه ارائه ميدهد شامل: علوم كاربردي و صنعتي، بازرگاني، كامپيوتر و فن‌آوري اطلاعات، طراحي، مهندسي، جهانگردي و مهمانداري، چند رسانه‌اي، علوم اجتماعي و هنر، هنرهاي تجسمي و غيره. مدارك اعطاء شده به فارغ‌التحصيلان از گواهينامه تا درجه دكتري متغير است. اين دانشگاه داراي چندين مركز تحقيقاتي معروف است شامل انستيتو پژوهش صنعتي، مدرسه ملي و طراحي.

 

شهريه

حدود شهريه سالانه  براي رشته‌هاي كارشناسي و كارشناسي ارشد از 11500 تا 32000 دلار استراليا متغير بود. رشته‌هاي ديپلم حدود 9000 دلار استراليا مي‌باشند.

هزينه  Elicosدر هفته بالغ بر 295 دلار استراليا مي‌باشد.

 

مسكن

چندين نوع مسكن وجود دارد مانند: اقامت در خانواده و مسكن خصوصي. واحد مربوط به امور دانشجويان خارجي داراي يك كارمند تمام‌وقت مسكن است كه مي‌تواند به دانشجويان خارجي جهت پيدا كردن مسكن مناسب كمك كند.

 

خدمات دانشجوئي

استقبال از دانشجو و انتقال او به دانشگاه

كمك در يافتن مسكن مناسب

مشاوره بهداشتي

كلاسهاي تقويتي رياضيات و انگليسي

خدمات مشاوره‌اي

كليه اين خدمات بصورت رايگان مي‌باشند.

 

امكانات و تسهيلات

كتابخانه مجهز كه به اينترنت و پست الكترونيكي دسترسي دارد

هر 6 كمپ دانشگاه داراي سالن‌هاي بزرگ براي مطالعه و محل سخنراني و آموزش عمومي‌ مي‌باشد.

كمپ Hawthorn داراي يك مجموعه ورزشي مجهز است

سالن استراحت ـ كافه‌تريا

كتابفروشي و مركز پزشكي

در كمپ Hawthorn يك مسجد نيز ساخته شده است.

 

حمل و نقل عمومي

به هر 6 كمپ دانشگاه خطوط اتوبوس و قطار و غيره در رفت و آمد است كه دانشجويان را به ملبورن و بالعكس منتقل مي‌كند. در كمپ  Hawthornيك ايستگاه Glenferrieقرار دارد. بعضي از كمپ‌ها يك سرويس اتوبوسراني شبانه دارند كه دانشجويان را به محل اسكانشان مي‌برند يا به پاركينگ‌هاي ماشين منتقل مي‌كنند كه اين پاركينگ‌ها در نزديكي دانشگاه قرار دارند.

 

ساير اطلاعات

اين دانشگاه برنامه انتقال دانشجويان را نيز به دانشگاههاي خارجي انجام مي‌دهد.

وب سايت دانشگاه: www.swin.edu.au/isu

 

كالج ترينيتي

(Trinity College):

اين كالج در سال1872 تأسيس گرديد و در داخل مجموعه دانشگاه ملبورن قرار دارد و در كمپ معروف آموزشي Parkvilleواقع شده است كه تنها 1/5 كيلومتر تا مركز ملبورن فاصله دارد. در اين كالج حدود 800 دانشجو مشغول تحصيل هستند كه همگي آنها خارجي هستند. كمپ دانشگاه در محيطي بسيار زيبا واقع شده است كه آرامش خاصي را به دانشجويان ارائه مي‌دهد.

 

مدارس و دانشكده‌ها

برنامه‌هاي تحصيلي اين كالج با كمك دانشگاه ملبورن به‌ گونه‌اي طراحي شده است كه دانشجويان خارجي را آماده مي‌سازد تا بتوانند در سطح دانشگاه موفق بشوند. دروس ارائه شده شامل پيش‌نيازها براي كليه رشته‌هاي دانشگاهي است.

 

شهريه

برنامه‌هاي اصلي ماه‌ جولاي و فوريه (52 هفته)                              14992 دلار استراليا

برنامه‌هاي گسترشي ماه نوامبر و مه (57 هفته)                             17380 دلار استراليا

برنامه‌هاي گسترشي ماه سپتامبر و فوريه (61 هفته)                       18916 دلار استراليا

برنامه‌هاي گسترشي ماه جولاي (7 ماه)                                       14992 دلار استراليا

برنامه‌هاي جهشي ماه آوريل و سپتامبر (9 ماه)                              14992 دلار استراليا

هزينه ثبت‌نام                                                     310 دلار استراليا

هزينه كتابخانه                                                     335 دلار استراليا

هزينه آزمايشگاه                                            360 دلار استراليا براي هر درس

 

مسكن

چندين نوع مسكن براي دانشجويان وجود دارد كه عبارتند از:

آپارتمان‌هاي اشتراكي نزديك به كمپ

اقامت نزد خانواده استراليائي يا مهمانخانه

براي اطلاعات بيشتر به آدرس وب‌سايت ذيل مراجعه كنيد:

www.trinity.unimelb.edu.au/fsp/accomm/index.shtml

 

خدمات دانشجوئي

كلاس‌هاي تقويتي

برنامه آشنائي با كالج و همكلاسي‌ها

برنامه آشنائي با دانشگاه ملبورن

برنامه‌هاي درسي فوق‌العاده جهت شركت در فعاليت‌هاي ورزشي، فرهنگي و اجتماعي

استقبال از دانشجو در فرودگاه و انتقال او به شهر

باشگاهها و انجمن‌هاي مختلف

 

امكانات و تسهيلات

امكان دسترسي به كليه تسهيلات و امكانات موجود در دانشگاه ملبورن كه شامل مجموعه ورزشي، باشگاهها و انجمن‌ها و شركت در رويدادهاي فرهنگي و مذهبي

دسترسي به امكانات پزشكي، خدمات مشاوره‌اي شامل خدمات مشاوره‌اي مذهبي بويژه براي مسلمانان

اطاق‌هاي مخصوص براي عبادت دانشجويان

 

حمل و نقل عمومي

كالج ترينيتي در فاصله چند قدمي مركز شهر قرار گرفته است و دانشجويان امكان دسترسي به شبكه قطار و اتوبوس و غيره دارند.

 

ساير اطلاعات

دانشجويان رشته‌‌هاي بنيادي كالج ترينيتي كه بتوانند نمره قابل قبولي را كسب كنند براحتي مي‌توانند وارد دانشكده مربوطه در دانشگاه ملبورن گردند كه البته اين بستگي به دانش زبان انگليسي آنها دارد.

آدرس وب‌سايت دانشگاه:  www.trinity.unimelb.edu.au/fsp

 

دانشگاه نيو اينگلند

(University of New England) (UNE):

اين دانشگاه در سال1938 بعنوان بخشي از دانشگاه سيدني تأسيس گرديد و در سال1954 خود را بعنوان يك انستيتو جداگانه از دانشگاه سيدني جدا كرد. كمپ دانشگاه در Armidaleواقع شده است (جنوب ولز جديد) كه در نيمه راه بين سيدني و بريسبون قرار دارد و از ساحل پاسيفيك فقط 2 ساعت با ماشين راه است. منطقه نيو اينگلند يك منطقه زيبا و لذت‌بخش است كه در آن آبشارها و رودخانه‌هاي زيادي وجود دارد. اين دانشگاه يك دانشگاه بين‌المللي است كه در آن از 50 كشور جهان دانشجوياني در حال تحصيل هستند. در اين دانشگاه 17000 دانشجو مشغول تحصيل مي‌باشند كه از اين ميان بيش از 1100 دانشجوي خارجي وجود دارد.

 

مدارس و دانشكده‌ها

رشته‌هاي تحصيلي كه در اين دانشگاه تدريس مي‌شوند عبارتند از:

 

هنر

ـ باستان‌شناسي

ـ آشنائي با هنر آسيا

ـ ارتباطات

ـ جرم‌شناسي

ـ زبان انگليسي

ـ جغرافي

ـ تاريخ

ـ زبان‌ها

ـ زبان‌شناسي

ـ علوم انساني

ـ مطالعات اسلامي

ـ موزيك

ـ فلسفه

ـ روانشناسي

ـ جامعه‌شناسي و طراحي شهري و منطقه‌اي

 

اقتصاد، حقوق و بازرگاني

ـ حسابداري

ـ بازرگاني كشاورزي

ـ كشاورزي

ـ اقتصاد

ـ بانكداري و امور مالي

ـ اقتصاد

ـ اكونومتريك

ـ مديريت مالي

ـ مديريت منابع انساني

ـ حقوق

ـ مطالعات حقوقي

ـ مديريت

ـ بازاريابي و MBA Online

 

آموزش و پرورش، بهداشت و مطالعات حرفه‌اي

ـ آموزش و پرورش بزرگسالان و آموزش

ـ مشاوره

ـ آموزش و پرورش

ـ مديريت آموزشي

ـ علم پيري‌شناسي

ـ پرستاري

ـ بهداشت

ـ مديريت بهداشت

ـ مطالعات حرفه‌اي

 

علوم

ـ كشاورزي

ـ برداشت محصول و بهره‌ برداري از خاك

ـ علوم حيواني

ـ گياه ‌شناسي

ـ بيوشيمي

ـ شيمي

ـ كامپيوتر و فن‌آوري اطلاعات

ـ اكولوژي

ـ مديريت اكوسيستم

ـ مهندسي محيط زيست

ـ محيط زيست

ـ ژنتيك

ـ زمين‌شناسي

ـ زيست‌شناسي دريائي

ـ ميكروب‌ شناسي

ـ مديريت منابع طبيعي

ـ تغذيه

ـ فيزيك

ـ فيزيولوژي

ـ علم خاك و جانورشناسي

سال تحصيلي به دو ترم كه هر كدام 13 هفته مي‌باشد تقسيم مي‌گردد و در بعضي از دانشكده‌ها مدارس تابستاني وجود دارد كه حدود 10 هفته طول مي‌كشد. ترم در فوريه و جولاي آغاز مي‌شود و ترم مدارس تابستاني در نوامبر آغاز مي‌شود.

 

شهريه

شهريه سالانه از 10800 تا 18000 دلار استراليا متغير است كه بستگي به رشته‌ها دارد.

 

مسكن

دانشگاه نيو اينگلند بيشترين نسبت دانشجوياني كه در داخل كمپ زندگي مي‌كنند را در مقايسه با ساير دانشگاههاي استراليا دارد. اين دانشگاه داراي 7 مجموعه مسكوني و يك دهكده عرضه خواروبار دارد كه همراه با امكانات اجتماعي و ورزشي مي‌باشد كه با يكديگر يك محيط ايده‌‌آل جهت تحصيل فراهم مي‌كند.

 

خدمات دانشجوئي

استقبال از دانشجو در فرودگاه و انتقال او به شهر

برپائي برنامه ويژه جهت آشنائي با دانشگاه و همكلاسي‌ها

خدمات پشتيباني شامل زبان انگليسي و برنامه‌هاي مهارت در مطالعه

خدمات مشاوره‌اي و رفاهي

خدمات دندانپزشكي، بهداشتي و روانكاوي

انجمن‌ها و باشگاههاي دانشجوئي

مكان‌هاي مخصوصي جهت عبادت دانشجويان

 

امكانات و تسهيلات

امكانات درجه يك ورزشي شامل 13 هكتار زمين بازي، زمين‌هاي تنيس و اسكواش، استخر گرم شنا، مركز بدنسازي مجهز و ساير تسهيلات رفاهي و تفريحي در سالن‌هاي سربسته

كتابخانه‌هاي مجهز كه تعداد كتابهاي موجود در آنها از يك ميليون جلد فراتر مي‌رود.

مسجد جهت مسلمانان كه در آن غذاي حلال براي فروش ارائه مي‌گردد.

انجمن دانشجوئي مسلمانان دانشگاه مراسمي جهت ايام مخصوص مسلمانان برحسب تقويم برگزار مي‌كند.

 

حمل و نقل عمومي

سرويس منظم اتوبوس بين مركز شهر و دانشگاه و دهكده‌هاي مجاور

 

ساير اطلاعات

مركز زبان دانشگاه نيو اينگلند (UNE)اقدام به برگزاري كلاسهاي فشرده زبان انگليسي جهت آمادگي دانشجويان خارجي براي دروس دانشگاهي و براي مصارف عمومي مي‌كند.

آدرس وب‌سايت دانشگاه: www.une.edu.au

 

دانشگاه كوئينزلند

(University of Queensland):

اين دانشگاه در سال1910 تأسيس گرديد. كمپ اصلي دانشگاه كوئينزلند در سنت‌لوسيا (St.Lucia)كه تنها 7 كيلومتر با شهر بريسبون (Brisbane)(پايتخت كوئينزلند) فاصله دارد واقع شده است. شهر بريسبون به عنوان زنده‌ترين شهر در استراليا معروف است. اين شهر بيش از 1/6 ميليون نفر جمعيت دارد و يك محيط امن، دوستانه و چند فرهنگي ارائه مي‌دهد. در دانشگاه كوئينزلند حدود 36000 دانشجو به تحصيل اشتغال دارند كه از اين تعداد 5200 نفر دانشجوي خارجي مي‌باشند. ساير كمپ‌هاي اين دانشگاه در ايپسويچ و گاتن واقع شده است.

 

مدارس و دانشكده‌ها

اين دانشگاه بيش از 5600 عنوان درسي و 370 دوره تحصيلي در 7 دانشكده خود ارائه مي‌دهد كه اين دانشكده‌ها عبارتند از: هنر، زيست‌شناسي و شيمي، بازرگاني، اقتصاد و حقوق، مهندسي، ورزش و معماري، بهداشت، منابع انساني، كشاورزي و دامپزشكي و علوم اجتماعي و رفتاري.

 

شهريه

شهريه سالانه از 7000 تا 18000 دلار براي هر نيم ترم متغير است. براي اطلاعات بيشتر درباره شهريه مي‌توانيد به وب‌سايت ذيل مراجعه كنيد:

www.uq.edu.au/courses

 

مسكن

در كمپ سنت‌لوسيا 10 مجتمع مسكوني واقع شده است كه امكانات مسكن را براي بيش از 2000 دانشجو فراهم مي‌كند و اين دانشجويان در اطاق‌هاي اختصاصي اقامت مي‌كنند. كمپ دانشگاه در گاتون (Gatton)حدود 350 دانشجو را در چهار مجتمع مسكوني جاي داده است. هر يك از مجموعه‌هاي مسكوني يك جامعه كوچك محسوب مي‌شود كه ويژگي و آداب و رسوم مخصوص خود را دارا مي‌باشند. براي اطلاعات بيشتر درباره مسكن مي‌توانيد به وب‌سايت ذيل مراجعه كنيد:

www.accommodation.uq.edu.au

 

خدمات دانشجوئي

استقبال از دانشجوي خارجي در فرودگاه و انتقال او به شهر

فراهم كردن مسكن موقت براي دانشجويان تا آنها بتوانند بموقع مسكن مناسب براي خود پيدا كنند.

برنامه‌هاي مخصوص آشنائي با دانشگاه و همكلاسي‌ها قبل از آغاز رسمي كلاس‌ها. براي اطلاعات بيشتر به وب‌سايت ذيل مراجعه كنيد:

www.sss.uq.edu.au

 

امكانات و تسهيلات

داشتن بيش از 40 مكان پژوهشي و آموزشي در سرتاسر كوئينزلند كه شامل بزرگترين ايستگاه پژوهشي آبي دانشگاه در استراليا است كه در Great Barrier Reefواقع شده است و شامل مزارع كشاورزي، امكانات آموزشي دامپزشكي، مدارس دندانپزشكي و پزشكي و معدن تجربي براي دانشجويان كارشناسي.

فرصت‌هاي تفريحي و ورزشي در سطح جهان

داشتن بيش از 40 مركز تجاري شامل بانك‌ها، مراكز پزشكي و آژانس مسافرتي

داشتن بيش از 150 باشگاه و انجمن

13 كتابخانه

مراكز فن‌آوري اينترنت و ايستگاههاي اينترنت و پست الكترونيكي

آزمايشگاهها و سالن‌هاي آمفي‌تأتر

 

حمل و نقل عمومي

كمپ سنت‌لوسيا به آساني توسط ماشين، اتوبوس، قطار و قايق‌هاي مسافرتي قابل دسترسي است. كمپ ايبسويچ دانشگاه در 40 كيلومتري غربي بريسبون واقع شده است و كمپ گاتون اين دانشگاه در 90 كيلومتري شهر بريسبون قرار دارد كه به آساني توسط ماشين، اتوبوس، قطار قابل دسترسي است. بعلاوه وسايل حمل و نقل عمومي‌، دانشگاه كوئينزلند داراي سرويس خطوط اتوبوسراني مخصوص خود مي‌باشد كه در خلال سال تحصيلي بين هر سه كمپ در رفت و آمد مي‌باشد.

 

ساير اطلاعات

دانشجوياني كه قبل از وارد شدن به دوره كارشناسي نياز به تحصيلات پيش‌دانشگاهي دارند مي‌توانند در دوره مخصوص دانشگاه ثبت‌نام كنند. براي اطلاعات بيشتر به وب‌سايت ذيل مراجعه كنيد:

www.foundationyear.com

وب‌سايت دانشگاه: www.studyatuq.net

 

دانشگاه تاسمانيا

(University of Tasmania):

اين دانشگاه در سال1890 تأسيس گرديد. كمپ‌هاي اين دانشگاه در هوبارت (Hobart)و Launcestonواقع شده است. هوبارت پايتخت و بزرگترين شهر در تاسمانيا است. Launcestonيك شهر عمده در شمال ايالت مي‌باشد. هر دو اين كمپ‌ها در محيط‌هاي زيبا واقع شده‌اند كه فضاي دلپذير و امن را ارائه مي‌دهند.

 

مدارس و دانشكده‌ها

دانشكده‌هاي اين دانشگاه عبارتند از:

هنر، بازرگاني، حقوق، آموزش و پرورش، بهداشت، علوم و مهندسي. همينطور مدارس طب و حقوق و امكانات عالي براي رشته علوم نيز وجود دارد.

دانشگاه تاسمانيا داراي مراكز پژوهشي در رشته‌هاي زمين‌شناسي، جنگلداري، آب‌شناسي و مطالعات اقيانوس جنوبي، كشاورزي، كامپيوتر و غيره است.

 

شهريه

شهريه سالانه براي بيشتر دوره‌هاي كارشناسي از 10000 دلار به بالا است كه شامل: رشته بازرگاني، حقوق، هنر و آموزش و پرورش است.

شهريه سالانه براي دوره كارشناسي ارشد از 12000 تا 15000 دلار متغير است.

 

مسكن

امكانات مسكن از مسكن در خود كمپ در هوبارت تا مسكن مجهز در كمپ Launcestonمتغير است. بيشتر دانشجويان خارجي در 1 كيلومتري كمپ‌ها اقامت مي‌گزينند و دانشجويان زبان انگليسي معمولاً اقامت نزد خانواده‌هاي استراليائي را انتخاب مي‌كنند.

 

خدمات دانشجوئي

اين دانشگاه به خاطر ارائه خدمات دانشجوئي برنده جايزه بهترين‌ها در ارائه خدمات دانشجوئي در سالهاي 1998 و 1999 گرديد.

خدمات دانشجوئي كه توسط دانشگاه ارائه مي‌گردد عبارتند از:

دسترسي شبانه‌روزي و رايگان به اينترنت و پست الكترونيكي از طريق شبكه‌هاي ايستگاههاي كامپيوتري واقع در كمپ‌ها

مشاوران ويژه براي دانشجويان خارجي

استقبال از دانشجو در فرودگاه و انتقال او به محل سكونت

برپائي برنامه‌هاي آشنائي با دانشگاه و همكلاسي‌ها

دوره‌هاي تقويتي براي زبان و كسب مهارت در مطالعه

ارتباطات خانوادگي و اجتماعي

راهنمائي‌هاي تحصيلي و غيره.

 

تسهيلات و امكانات

باشگاهها و انجمن‌هاي متعدد

سالن موزيك، رستوران، كافه‌تريا، بانك و مغازه‌هاي متعدد

امكانات پزشكي

فعاليت‌هاي ورزشي داخل سالن و بيرون سالن همراه با باشگاههاي ورزشي

برپائي تورهاي تفريحي شامل كوهپيمائي و اسكي و شنا

بيش از 50 باشگاه و انجمن در حال فعاليت هستند.

 

حمل و نقل عمومي

دانشجويان خارجي در داخل كمپ‌ها زندگي مي‌كنند يا اينكه در چند قدمي دانشگاه سكني مي‌گزينند. كمپ‌هاي دانشگاه در دو شهر عمده تاسمانيا واقع شده است از اينرو دسترسي به آنها از طريق حمل و نقل عمومي خيلي آسان است.

 

ساير اطلاعات

زبان انگليسي و رشته‌هاي بنيادي در مراكز حرفه‌اي تدريس مي‌گردد كه اين دوره‌ها تمام‌وقت مي‌باشد و دانشجويان را براي ورود به رشته‌هاي دانشگاهي آماده مي‌كند.

اين دانشگاه خدمات ترانسفر دانشجوئي را انجام مي‌دهد و ارتباطات نزديكي با دانشگاههاي مختلف در آمريكا، اروپا، ژاپن، چين، ويتنام، تايلند و ساير كشورهاي آسيائي دارد كه مي‌توانند دانشجويان را به اين دانشگاهها انتقال دهند.

وب‌سايت دانشگاه: www.international.utas.edu.au

 

دانشكده علوم هوائي استراليا(Austalian College of Aviation):

يكي از مهمترين تصميمات زندگي شما مي تواند انتخاب رشته خلباني باشد؛ اغلب خلبانان به اين باورند اتخاذ چنين تصميمي هيچگاه باعث تاسف نمي گردد. كالج هوائي استراليا، ارائه دهنده دوره هاي آموزش در سطوخ بالا مي باشد و به شما فرصت تحقق آرزوهايتان در زمينه علوم هوائي را مي دهد.

اميدواريم كه اطلاعات ارائه شده در اين دفترچه بتواند شما را در رسيدن به تصميمي قطعي براي ورود به دنياي هيجان انگيز علوم هوائي ياري دهد. اين كالخ شهرت بين المللي خود را از طريق ارائه بهترين آموزش هوائي و موقعيت فرودگاه مورابين  (Moorabbin Air Port)كسب نموده است. در اين فرودگاه محيط آموزشي مطلوب با كليه شرايط و تغييرات فصلي موجبات امكان اتمام دوره هاي مختلف را فراهم مي آورد.

 

چند ويژگي كالج هوائي استراليا عبارتند از

كالج بوسيله سازمان امنيت هواپيمائي كشوري و دپارتمان فدرال استخدام و آموزش براي آموزش دواطلبان بين المللي، تأييد گرديده است.

كالج بيش از 30 سال سابقه آموزش داشته و بسياري از فازغ التحصيلان در خطوط هوائي عمده دنيا شروع به كار نموده اند.

كالج داراي ناوگان هوائي متشكل از 25 هواپيما است.

كاركنان شامل 15 مربي پرواز 4 مربي تئوري زميني و 10 نفر كاركنان اجرائي و عمومي مي باشند.

اخيراً كالج مفتخر به دريافت گواهينامه امنيت هوائي گرديده، اين گواهينامه نه تنها به دليل آمارامنيت پروازي بلكه به دليل مشاركت كالج در تأمين امنيت صنعت هوائي اعطا شده است.

در كالج مركز تئوري نخصصي وجود دارد كه در آن تئوري پرواز PPLتا ATPLآموزش داده مي شود.

بخش انتشارات كالج مسئول تدوين و انتشار كتابهاي تئوري پرواز است كه اين كتابها در سرتاسر استراليا بفروش مي رسند.

دانشجويان بين المللي از كشورهاي مختلفي از جمله: هند، اندونزي، سنگاپور، كره، سري لانكا، كنيا، نپال و موريتاني مشغول فراگير علوم پرواز مي باشند.

دانش يك خلبان حرفه اي بايد بسيار بيشتر از تنها هدايت پرواز باشد. در كالج هوائي استراليا مدرسه تئوري تخصصي هوائي بالاترين استاندارد ممكن را در زمينه آموزش فراهم مي كند.

كلاسها 5 روز هفته و بصورت فشرده و توسط مربيان و اساتيد با تجربه و متعهد كه خود همگي داراي گواهينامه خلباني حرفه اي هستند، برگزار مي گردد. وسائل كمك آموزشي و سيستمهاي ويدئويي كمك بسياري به ارتقاء سطح آموزش مي كنند. سيستم آموزشي كامپيوتر براي ثبت و تصوير فعاليت داتشجويان بكار گزفته و براي نمايش چگونگي پيشرفت آنان بسيار مفيد مي باشد.

كليه كلاسها روشن، وسيع، داراي سيستم تهويه مطبوع، داراي مبلمان بسيار راحت مي باشند.

 

فرودگاه مورابين(Moorabbin Air Port):

يك خلبان حرفه اي بايد در شرايط مختلف توانائي اداره هواپيما را داشته باشد چه از باندهاي كوچك كوهستاني، چه از فرودگاههاي بين المللي، يك خلبان حرفه اي پروازي دقيق و مطمئن دارد.

 

فرودگاه مورابين داراي مزيات زير است

5 باند طولاني، نور پرواز در شب

حداقل تأخير پروازي

محوطه آموزشي پرواز وسيع كه متصل به فرودگاه است

برج كنترل با كادر كامل

بسته بودن فرودگاه براي حمل و نقل عمومي

 

زندگي در استراليا

فرودگاه مورابين در بخش جنوب حومه شهر ملبورن در مجاورت شرق ساحل پورت فيليپ قرار دارد. همه تجهيزات و وسائل مورد نياز در دسترس هستند و شهر در قاصله 30 دقيقه اي فرودگاه قرار دارد(با وسائل نقليه عمومي)

رندگي در استراليا گران نيست در حدود 200 تا 250 دلار استراليا براي غذا، تردد، تفريحات و اجاره مسكن بايد در نظر گرفت.

آب و هواي ملبورن ملايم است. تابستانها گرم بوده و دما از 15 تا 25 درجة سانتيگراد متغير است.

كليه مدارك اعطا شده از طرف كالج هوائي استراليا از طرف سازمان امنيت هوائي كشوري استراليا صادر مي گردد.

گواهينامه و مدارك اعطا شده در كشور استراليا در تمام دنيا مخصوصاً كشورهاي سازمان هواپيمائي كشوري(ICAO)به رسميت شناخته مي شوند.

اگر شما تجربه پروازي و يا گواهينامه اي از كشور خود داريد، اين تجربيات مي توانند در آموزش مورد نياز شما براي دريافت گواهينامه استراليا نأثير گذار باشند. با داشتن اين اطلاعات مي توانيم زمان و يا ديگر موارد مورد نياز شما را در جهت تكيمل دوره آموزشي برآوره نمائيم.

 

پيش نياز ورود به دوره

داوطلبين بايد داراي شرايط زير باشند:

براي ورود به دوره مدرك آموزشي بخصوصي مورد نياز نيست اما به هر حال دانش آموران بايد در سطح علمي مناسبي براي ورود به دوره آموزشي داشته باشند.

داوطلبين بايد توانائي خواندن و نوشتن به زبان انگليسي را داشته باشند. اگر زبان انگليسي زبان مادري شما نباشد بايد مدرك  IELTS  با امتياز 550 و يا مدرك معادل داشته باشند.

دانش آموزان بايد توانائي گذراندن تست پزشكي خلباني را داشته باشند.

داوطلبين بايد تا خاتمه دوره بازرگاني حداقل 18 سال و تا انتهاي دوره خلباني خصوصي 17 ساله باشند.

 

طول دوره

طول دوره خلباني حرفه اي حدود 35 هقته و دوره خلباني خصوصي 14 هقته است . يك دره 7 هفته اضافه براي كسب مدرك Malti-engine endorsementو instrument rating  مورد نياز است.

 

مسكن

اگر براي مسكن برنامه ريزي خاصي نكرده باشيد، كالج مي تواند در اولين ماه اقامتتان ترتيبات زندگي شما را در يك خانواده استراليائي فراهم آورد. اين امر به شما اجازه مي دهد روش زندگي استراليائي را بهتر بشناسيد. هزينه اين نحوه اقامت 165 دلار در هفته است.

در انتهاي اين دوره مي توانيد اقامت خود را با اين خانواده تمديد نمائيد و يا به مكان ديگري نقل مكان كنيد.

 

هزينه هاي مسكن

آپارتمان 1 اتاق خوابه                   50-100 دلار در هقته

آپارتمان 2 اتاق خوابه                  100-150 دلار در هقته

آپارتمان 3 اتاق خوابه                    150-170 دلار در هقته

آپارتمان 4 اتاق خوابه                    180-220 دلار در هقته

امكانات ورزشي بسياري از جمله اسكي، قايق سواري، اسكيت در اختيار دانش آموزان قرار مي گيرد.

 

بيمه پزشكي

هزينه هاي تأمين بيمه دانشجوئي از قرار زير است:

تا 3 ماه                   74 دلار استراليا

3 ماه تا 6 ماه             148 دلار استراليا

6 ماه تا 12 ماه           212 دلار استراليا

12 ماه                  274 دلار استراليا

 

امكانات خريد

در ملبورن وسائل و امكانات خريد زيادي وجود دارد و در ميان آنان مي توان فروشگاههاي مخصوص مليتهاي مختلف را يافت.

 

دوره خلباني خصوصي

مدت اين دوره 14 هفته است. هزينه آن 13650 دلار استراليا مي باشد. پس از پايان اين دوره مي توانيد اقدام به انتقال مسافرين به هر كجاي استراليا نمود اما در قبال سرويس فوق پولي نبايد دريافت شود.

 

دوره خلباني حرفه اي

مدت اين دوره 35 هفته است  هزينه آن 34300 دلار استراليا مي باشد. دوره خلباني حرفه اي بعلاوه

Multi Englne Endoresement و  Multi Engine Instrument Rating

طول مدت دوره: 42 هفته

بهاي دوره: 46550 دلار استراليا

توجه:مي توانيد تئوري دوره با ATPL را با مبلغ اضافه 2600 دلار استراليا بگذرانيد.

اين دوره 5 هفته، بصورت تمام وقت، طول مي كشد.

توجه: زماني كه شما براي دوره Multi Engine Instrument Ratingثبت نام مي كنيد، گذراندن دوره PPL  در ابتداي برنامه قرار داشته و بخشي از هزينه 46550 دلار استراليا محسوب مي گردد.